Zpověď krajánka: Proč mám rád Česko!

Až 77 procent studentů se prý chce po škole odstěhovat do ciziny, protože jim vadí ta naše česká povaha. Přátelé, já už jsem se do ciziny odstěhoval, dokonce do několika cizin, a víte, co vám povím? Svět je úžasný, o tom žádná, možná v něm vyděláte peníze, objedete vodopády na Filipínách, naopak se necháte objet spanilou Filipínkou, no prostě všechno. Ale věřte mi, v celém tom slavném světě potkáte jen málo tak krásných věcí, jako je česká povaha a Česko vůbec. Nekecám, my Češi, co je zlý osud nebo hodný dolar zavál do ciziny, se sakra brzy naučíme si Česka vážit a milujeme Česko hrozně moc. Asi víc než vy domácí, co se necháváte deptat těmi katastrofickými zprávami, co na vás denně sypou noviny! A já vám teď řeknu, proč je česká povaha tak dobrá a proč ji miluju!

1. Protože jsme kurňa tak mírní a měkcí! Lidi, kdy naposled jste udělali pořádný riot, že přitom vyhořela půlka Jižního Města? No? Šmarjá, vždyť vy vůbec nevíte, kolik je jinde násilí, v takové Francii už se zapalování převrácených aut bere jako normální hobby jako u nás letecké modelářství, v Indii vás znásilněj tak, že vám do zadku strčej i mikrobus, kterým jste cestovali, všude už patří přestřelka k nedělnímu odpoledni, ale v Česku je klid a mír a když v Brně hoří pařez, tak to jde do novin. Zločin máme taky, jasně, ale ta mírnost, to je nepopsatelné, na to musíte žít jinde, abyste to ocenili. Ježíš, vždyť my naštěstí i to antiuprchlictví švejkujeme, kdyby k nám opravdu nějací uprchlíci zabloudili, tak vám garantuju, že kromě silných řečí se stane houby, i relativně se u nás zapálí určitě míň ubytoven než v celém slavném Německu, Češi jsou prostě dobráci a za to jim patří pusa.

2. Protože se nebereme vážně! Takových národů je sakra málo, já žiju v regionu, kde kdybyste chtěli sundat prezidentskou standartu, tak byste ji za á nesundali, protože člověk rozstřílený na cimprcampr sundavá standarty jen s velkými obtížemi (viz bod 1), a za bé kdybyste ji náhodou přece sundali a rozstříhali, tak byste do konce života nevylezli z kriminálu a vaše rodina by byla ráda, že by se po deportaci usadila někde na pampách Jižní Ameriky. U nás můžete udělat jakoukoli klukovinu, klidně i pošlapat státní symboly, skoro nic se vám nestane a půlka lidí vám ještě zatleská, protože u nás je vtip nadevše. Opět je to úžasná hodnota, toho se držme.

3. Protože tak nežereme povrchní krásu! Tohle je neuvěřitelné, Češky jsou jedny z nejkrásnějších žen na světě, když k nám započtu Bratislavu, tak vůbec nejhezčí, ale my z toho nemáme žádné křeče, nevyžadujeme vypucovaný design za každou cenu. A nejsme ani moc na statusové symboly. Všimli jste si někdy, jak oškliví – ve srovnání s Hollywoodem – jsou vlastně nejmilovanější herci českého národa? Takoví ti Hrušínští, Postránečtí, Menšíkové, Simony Stašové – všichni jsme je milovali v rolích, kdy už vypadali jako normální čeští strejcové a tetky. Nebo i hůř. Akorát líp hráli. Porovnejte si to s Hollywoodem, kde jejich vrstevníci ráno půl hodiny rozcvičujou zatvrdlé silikony, aby vůbec měli kam zasunout kartáček. Nebo i ten náš prezident – já vím, třeba ho nemáte rádi, třeba jo, ale věřte mi, s těmi jeho sedmi bradami a tou celkovou vizáží ? la Hlavní nádraží by se do Bílého domu nedostal ani jako domovník. Ale u nás to není problém, u nás ho zvolíme. Není to vizuálně krásné, ale je to hrozně osvobozující.

4. Protože s Čechy vím, na čem jsem! Dobře, možná se pořád tak neusmíváme na potkání jako jiné národy. Ale když mě Čech nemá rád, tak to hned poznám, a když mě má rád, tak je to úplná paráda. Nestane se mi jako u Angličanů, že se na sebe šest let zdvořile usmíváme a když už si skoro myslím, že k sobě máme blízko jak dva kluci z té samé internátní školy, tak náhodou zaslechnu, jak říká druhému Angličanovi, že jsem něco jako větší šváb a že je těch Východoevropanů vážně všude moc.

5. Protože máme dobře vychované děti! Nestane se mi, že mi cizí dítko v letadle sype led za krk a jeho matinka se na mě jen sladce usmívá a vypráví něco o tom, jak děti zbavené jha zákazů a okřikování vyrůstají v nádherně rozvité osobnosti.

6. Protože máme rádi svou zemi. My sice strašně držkujeme a ze všeho nejradši pomlouváme Česko, ale podívejte se, jak málo nás z něj odchází. Takový Polák od narození na nic jiného nemyslí než na to, jak si založí polský obchod v Brightonu, a když ho při prvním tahu v dospělosti nesrazí polský kamión u Hradce Králové, tak do té Anglie taky dojede a otevře tam Sklep Polski.

Atd. atd., mohl bych pokračovat. Věřte mi, Česko je naprosto úžasná země a nikdo to nevidí jasněji než ten, kdo ho na chvíli ztratí. Jasně, ne každý z nás se z ciziny vrátí, ono jak jdou roky, tak už jste taky pohodlnější a nechce se vám zase zvedat kotvy, a navíc se přece jen většinou odchází do zemí, které jsou ještě lepší než Česko, několik málo jich je. Ale kvality rodné země vnímáme dobře. Třeba máme nějaké mouchy na národní povaze, ano, jsme závistiví, malinko zápecníci, ve službách jsme nezdvořáci. Ale když vyjedete ven, zjistíte, že jinde mají taky povahové mouchy, akorát jinak umístěné a často jsou to masařky. Ať vyjedou na chvíli všichni studenti a pak se nám všem bude žít líp. Nazdar, Češi.

9 komentářů

  • Chce se mi říct: „Kolik kdo za ten článek zaplatil?“ S výše uvedeným se dá vcelku souhlasit, ale pokud tohle psal někdo, kdo skutečně žil v zahraničí, tak je to opravdu hóóódně jednostranný pohled, který bych od zcestovalého člověka se zahraničními zkušenosti nečekal. Pozitiva už byly uvedeny (a já s nimi souhlasím) a teď k té druhé straně mince. Asi nejdůležitější je, že Češi mají tzv. „totalitní komplex“ z předchozích dob – tj. každý kouká každému do talíře a dobře si hlídá, jestli náhodou nebere víc a nedělá míň. Češi rádi řeší lidi za zády (čest vyjimkám co vám řeknou, že jste pro ně blbec do očí). Stěžují si aniž by cokoliv udělali (kategorie tzv. „verbálních drsoňů). Rádi nechají druhé aby si za ně „pálil prsty“ a pak o něm/ní ještě řeknou jaký je to blbec, že to nenechá být. Češi si rádi hrají na šéfy. Přes noc se tak z vašeho čerstvě povýšeného dlouholetého kolegy a kamaráda může stát arogantní blb, který udělá peklo svým bývalým kolegům a tzv. „kamarádům.“ Ono by spousta Čechů rádo odstěhovalo a zkusilo to jinde. Ale právě ty co si nejvíce a nejhlasitěji stěžují (tj. mistři v oboru verbálních drsoňů) mají i nejvíce výmluv proč to nejde. Na zkušenou tak odjíždějí ti ostatní. Každý má rád svoje jisté. Nedej bůh, aby někdo překročil hranice vašeho pozemku. Vystavěli jsme si vysoké ploty díky kterým vypadají některá města jako gheta a cizinci nejsou vítáni. Mohl bych pokračovat dalšími „skvělými“ vlastnostmi se kterými se v mnohých dalších zemích nesetkáte v takové míře (závist, udavačství,..), ale myslím, že by to mohlo takto stačit. O „trávě zelenější“ ale ať si nikdo iluze nedělá. Čechy, stejně jako ostatní země, mají svoje pro i proti.

    • Hadam ze jste nikdy mimo CR nezil, pripadne delsi dobu a ne jako turista, ale jako bezny obyvatel, ja zil rok v Jemenu a stacilo m i to, a to neni nutne jezdit tak daleko, v patek jsme slavili narozeni bratrova ditete, na kraji Prahy jsme chlastali, rvali a delali bordel, byl tam i znamy ze skotska, jen koulel ocima rikal, ze v anglii neco takoveho neexistuje ani nahodou, ze prilitnou do 5 minut a konec, to sami v lete jsme si strileli ohnostroj na vesnici, kde v okoli 40km neni zadny mesto, znamej z ameriky se klepal celou noc, ze prijedou policajti, protoze v americe neexistuje, ze by si nekdo strilel svuj ohnostroj jen tak, natoz ve vesnici, u nas si vubec neuvedomujeme, JAK MOC mame svobody, mame ji tak moc, ze si to ani nevidime, kdyz se nas jednou ten amik ptal, co delame, kdyz mame problemy s cikanama, tak sme mu rekli, ze je strilime a pribijime na vrata, veril tomu celej tejden a jeste na letisti sme ho presvedcovali, ze jsme si delali srandu, rikal nam i sam, ze takhle zit a delat si co chce si v americe uz nikdo nedovoli, a muzu vam garantovat, ze i se vsemi vami zminovanymi chybami ceske povahy se po par letech v cizine jeste raaad vratite k pomlouvani sousedu a zavidet mu kozu (pokud vast tedy nazastreli v americe, ze nekomu lezete na pozemek, kde nemel vysoky plot..)

  • Souhlasím s Alexem, článek fajn, ale zase bych z nás a z Česka takovej šlágr nedělal. Článek bych spíš čekal od nějakýho pepíka, co si jednou za rok našetří na dovolenou v Jitošce nebo Chorvatsku, aby mohl nadávat jak je tam draho a jak jsou ostatní „túristí uřvaní a moc se bavěj“ zatímco on chce odpočívat.

  • Čudujem sa, že za tú poznámku o Bratislave Ťa ešte občania pochádzajúci z Východného Slovenska rituálne nezničili.

  • Já jen k panu Alexovi.Existuje mnoho důkazů, že Češi v průměru práskali a práskají stejně jako všechny národy kolem.Především „známá“ legenda o práskajících Češích za protektorátu.Ano , to bylo , ale již méně se uvádí(záměr ?) , že mnoho z nich byli práskající Čeští Němci, kteří si plnili svou stranickou a rasovou povinnost. Dokumenty o této záležitosti se dají dohledat v archívu na ČT. Moje úcta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *